Opublikowano

Bitcoin Na Rynku Od 10 Lat

Bitcoin na rynku już od 10 lat

O Bitcoinie słyszał już praktycznie każdy. Ten instrument finansowy diametralnie zmienił rynek, wywołał sporo kontrowersji i wyznaczył nowe ścieżki. Bitcoin funkcjonuje już ponad 10 lat. Powstał dokładnie 3 stycznia 2009 roku. Od niego wszystko się zaczęło. Na samym początku nikt nie był świadomy, że ten unikatowy system emisji i dystrybucji okaże się sukcesem. Zawdzięczamy mu obecny sukces technologii blockchain. Kryptowaluty przez ostatnie lata bardzo mocno wyróżniały się na rynkach i wśród prywatnych inwestorów. Interesują się nimi największe korporacje i państwa. Dziesięć lat dla Bitcoina było bardzo dobre. Były momenty, że ten elektroniczny pieniądz królował. Jednak mimo drastycznych spadków wciąż jest popularną i cenioną formą inwestycji.

Od czego się zaczęło?

Bitcoin jest zasługą anonimowego twórcy Satoshiego Nakamoto. Niektórzy przypuszczają jednak, że jest to grupa osób działająca pod pseudonimem. Prace nad nowatorskim rozwiązaniem zaczęły się już w 2007. Bitcoin do samego początku miał konkretną ideę. Miała to być waluta, która pozwoli nam porzucić obecne standardy. Miał to być pieniądz cyfrowy, który nie będzie posiadał żadnych ograniczeń, a zarazem będzie bezpieczny.

Bitcoin miał być zdecentralizowany oraz powszechnie dostępny. Jego zaletą już w samych założeniach miał być fakt, że nie jest kontrolowany przez instytucje, banki ani pośredników. Sprytnie rozwiązana została także kwestia wydobywania waluty. Użytkownicy mogą sami kopać walutę i nie ma żadnych problemów z emisją.

Twórca Bitcoina mimo zachowania anonimowości publikował swoje wypowiedzi na różne tematy na moonmage.net. Napisał kiedyś, że w historii Banki często dopuszczały się nadużyć. Bitcoin nie miał nigdy do tego doprowadzić. Chodzi o to, aby użytkownicy zawsze mieli pewność, że ich środki są bezpieczne. W przypadku banków nie jest to pewne, gdyż pieniądze cały czas są w obiegu. Korzystając z banków, trzeba darzyć JE zaufaniem, a w przypadku kryptowaluty mamy zagwarantowane bezpieczeństwo i pewność wykonywanych transakcji.

Sam Bitcoin został stworzony i napisany w języku C++. Może to kogoś zadziwić, ale Satoshi napisał samemu około 30 tys. linii kodu, aby móc opublikować swój projekt życia. Miało to miejsce w 2009 roku. Przez następny rok wciąż tylko on zajmował się edytowaniem kodu. Warto teraz wspomnieć, że kod bitcoina jest otwarty i dostępny.

Pierwszej transakcji dokonał sam twórca bitcoina w dniu 12 stycznia 2009 roku. Kryptowaluta na samym początku była możliwa do zakupienia na giełdzie New Liberty Standard. Ciekawa jest bardzo cena, jaka wtedy została ustanowiona. Za jednego dolara można było kupić 1309 Bitcoin. Zważając na szczyty finansowane z 2017 roku, wydaje się to nieprawdopodobne.